OTELİMİZİN ÖZELLİKLERİ VE KONUMU

Doğa ve Çeşme manzaralı, zeytin ağaçlarının içinde Ayayorgi plajına yürüyerek 10dk. mesafede, Çeşme çarşısına 15dk mesafede, kendinizi evinizde gibi hissedeceğiniz doğa manzaralı, klimalı odaları ile temizlikten asla ödün vermeyen, şehir gürültüsünden uzak ama bir o kadar da yakın yeni butik pansiyonumuzda sizleri ağırlamaktan zevk duyacağız.. Doğal taş kaplı kahvaltı salonumuzda, bahçemizde tamamen organik şartlarda yetiştirdiğimiz meyve ve sebzeler ikram edilmektedir. İzmir pansiyon

About Our Hotel

With the landscape of the marvelous nature and Çeşme,arising in the middle of a garden covered with olive trees. 10 Minutes away to Aya Yorgi beach and 15 minutes away to Çeşme shopping center on foot and offering you the comfort of your home,we would be pleasant to host you in our nature scenic boutique pension with air conditioned rooms. We offer you fruits and vegetables grown in our garden under fully organic conditions at the natural stone covered breakfast hall.

Um unser Hotel

Mit Blick auf Natur + Çeşme,inmitten von Olivenhainen,10 Minuten Gehweg vom Ayayorgi Strand,15 Min.vom Zentrum Çeşme entfernt werden Sie sich wie zuhause fühlen in unseren klimatisierten Zimmern mit Naturblick,bei deren Sauberkeit wir keine Zugestaendnisse machen,fern vom Stadtlaerm werden wir glücklich sein Sie unserer neuen Boutique Pension zu bewirten. In unserem Frühstückssalon aus Naturstein werden Obst und Gemüse angeboten,die wir alle in unserem eigenen Garten vollkommen organisch züchten.

de notre hôtel

Nous vous reconnaissant de vous accuellir dans notre pension avec vues sur la nature et Çeşme et enfouis dans des oliviers. Cet pension est a 10 min de la plage d’ Ayayorgi,a 15 min du marché de Çeşme. Vous vous sentirez comme chez vous dans des chambres ayant la vue la nature,climatisée loin du bruit de la ville mais aussi prés que vous passerez de bons moments . Dans nos salons de petits déjeuner recouverts de pierres naturelles vous sont apportés des frruits et légumes totalement cultivés dans notre jardin organique.

ÇESME HAKKINDA GEREKLi BiLGiLER:

Çesme, sifali sicak sular ile olaganüstü kalitede kumun, günesin ve berrakligin kucaklastigi güzel bir tatil beldesidir. Çesme izmir'in 80 km. batisinda, kendi adini tasiyan yarimadanin en ucundadir. Gemiciler tarafindan küçük liman diye adlandirilmistir. Zamanla çogalan ve buz gibi sularin aktigi çesmelerinden dolayi da yöreye Çesme denilmistir. 15 km. kuzeyindeki ion kenti Erythrai' nin limani olan Çesme'nin dogusunda, Kalemburnu'nda i.Ö.1000 yillarinda küçük bir yerlesim alani oldugu bilinmektedir. Çesme-Ildiri köyünde ortaya çikarilan Erythrai Antik Kenti ile Çesme kentinde Osmanli Dönemi'nden kalan Kale, Kervansaray, çok sayida çesme ve tarihi kent dokusundaki mimarlik örnekleri yörenin arkeolojik ve tarihi kaynaklarini olusturan yapitlardir. çeşme pansiyon

sehrin ortasindaki tepede, bugün kalintilari görülen Akropolde yapilan kazilarda Athena Pallas tapinagina adak olarak sunulmus heykelcikler bulunmustur. Buluntular içinde en önemlisi, Arkaik devirden kalma bir kadin heykeli izmir Arkeoloji müzesinde sergilenmektedir. Her yil Temmuz ayinda uluslararasi sarki festivali düzenlenir.

TARiHÇE

ilk çagda Cyssus adiyla bilinen Çesme, Anadolu'nun Bati kiyisinda MÖ.1000 yillarinda tahmin edilen 12 ion kentinden biri olan Erythrai (Eritre)'nin Ildiri iskelesiydi. Erythrai, M.Ö. 6. yüzyilda oldukça genis ve önemli bir yerlesim merkezi durumundaydi. Son derece koruyucu bir limana sahip olan Erythrai; Misir, Kibris ve bati ülkeleri ile iliski kurmus ve ticaretini gelistirmistir...

Lidya ve Pers egemenliginden sonra Roma ve Bizans hakimiyetinde kalmistir. Çesme, Selçuklu, Osmanli, Aydinogullari ve tekrar Osmanli Dönemlerini sirasiyla yasamistir.

NASIL GiDiLiR

izmir`e 77 Km`lik bir asfalt ve 80 Km`lik bir otoyol olmak üzere iki yolla baglanan Çesme`nin en önemli ulasim merkezi yine izmir`dir. Kara, hava ve deniz yoluyla gelen turistler önce izmir`e Çesme ve Ildiri`ya çalisan otobüslerle turizm mevsiminin en kalabalik günlerinde dahi ihtiyaci rahatlikla karsilar. Çesme ilçe merkezi, otobüs ve minibüslerin son duragidir. Çiftlik, Dalyan, Alaçati, Reisdere, Ovacik ve diger plajlara minibüs ile belediye otobüsleri çalismaktadir.

Otogar Tel:(+90-232) 712 64 99

Denizyolu Çesme-Sakiz Adasi arasinda feribot seferleri düzenlenmektedir. Yunanistan`dan Çesme`ye deniz yoluyla giris yapan turistler Sakiz Adasi (Chios) Çesme arasinda çalisan Türk ve Yunan feribotlariyla tasinir. Ada ile Çesme arasi bir saattir. Ayrica Çesme`den italya`nin Bari, Brindisi Limanlarina yolcu tasimaciligi mevcuttur. izmir-Çesme-Kusadasi-Yunanistan ve italya seferi yapan feribotlar da limana ugramaktadirlar.

Liman Tel: (+90-232) 712 60 05

GEZiLECEK YERLER

Çesme Kalesi 1508 yilinda Osmanli Padisahi 2. Bayazit tarafindan yaptirilmistir. Kale Osmanli mimarisinin tüm özelliklerini tasimaktadir. Bu tarihi yapi, ilçede yapilan Uluslararasi Çesme Müzik Yarismasinda konser yeri olarak düzenlenerek tüm dünyaya sergilenmektedir. Her yil uluslararasi Çesme festivali 2-7 temmuz tarihleri arasinda burada kutlanmaktadir. Kalenin önünde Kaptan-i Derya Cezayirli Hasan Pasa' nin aslanli heykeli bulunmaktadir. Kervansaray 1528 yilinda Kanuni Sultan Süleyman tarafindan yaptirilan Kervansaray iki katlidir. Hediyelik esyalari deri giysileri ve kaliteli halilariyla alisveris imkanlari sunulur.

Çesme Müzesi Daha çok Erythrai, Çesme ilçe merkezi Alaçati ve Kalemburnu yöresinden çikan eserlerin sergilendigi tarihi Çesme Kalesinde bulunan Çesme Arkeoloji Müzesinde 320 adet arkeolojik 126 adet etnografik eser ile 31 adet sikke, toplam olarak 477 adet eser teshir edilmektedir.

Müze Tel: 0.232.712 66 09

Ziyaret Saatleri: 08.30-12.00/13.00-17.00 / Ziyaret Günleri : Pazartesi hariç hergün

Kaplicalar

izmir - Çesme yolu üzerinde ve Çesme'ye 5 km. uzaklikta deniz kiyisinda bulunan Çesme Ilicalari plaji ve ilicasi ayni yerde olan dünyanin en ilginç ve zor bulunur ilicalarindan biridir. Sularin sicakligi 58ºC dolayindadir. Romatizmanin kronik her sekli, gut sismanlik gibi metabolizma bozukluklari ile rasitizm, kadin, deri, hastaliklari, karaciger ve idrar yollarinin agrili hastaliklarinda yararli olmaktadir. Çesme kaplicalarina ulasim Çesme içinden ulasim kolaydir.

sifne (Reisdere) Kaplica ve Çamuru Çesme Ilicalari'nin 5 km kuzey dogusunda sifne körfezinde küçük bir yarimada üzerindedir. Romatizma, rasitizm, kadin hastaliklari ve idrar yollari, mide, bagirsak, egzama gibi deri hastaliklarinda yararlidir.

Yat Limanlari

Yat Limani, izmir ilinde özellikle Çesme Yarimadasi'nin güneyi ülkemizin belli basli yat güzergahlarindan birini olusturmaktadir. Çesme-Kusadasi güzergahi yat turizmi altyapisinin en çok gelistigi alandir. Ticari ve yat limani bulunan Çesme Limani'nin iskelesi iki küçük tonajli gemi yanasabilecek kapasitededir.Yazin yerli ve yabanci feribot seferleri yapilir. Yat Limani ise 150 teknenin barinabilecegi büyüklükte tasarlanmistir. Kislari balikçi barinagidir, yazlari ise yatçilara hizmet vermektedir.

Alaçati iskelesi ,Alaçati beldesinin güneyinde yan yana siralanmis koylarla, yatçilar için bir cennet niteligindedir. iskelede 80 tekne barinabilmektedir. Yatlarin barinabilmesi için pek çok imkan vardir.

Sportif Aktiviteleri

Büyük Liman ve Pasa Limani koylarinda kamp alanlari zengindir. Ayrica Antik Erythrai kentinin bulundugu Ildiri yöresindeki dogal plajlar ve kamp alanlari kullanima uygundur.

Rüzgar Sörfü; Alaçati, Avrupa'nin sörf bölgeleri arasinda en ilginç ve çesitlik sunan bölgelerindendir. Bozulmamis bir örtüsü ile sörf merkezi V biçiminde berrak suyu olan bir koydadir. Çesitli rüzgar kosullari ve ideal sörf alani ile Avrupa'daki en önemli sörf merkezlerinden biridir.

Kiyilarda deniz oldukça sigdir ve rüzgar genellikle kuzeyden esmektedir. Haziran ayindan Eylül ayinin ortalarina kadar ortalama 4-6 siddetinde eser. Nisan-Ekim aylarinda ise %50 güney rüzgari eser ve güzel dalgalar olusturur. Alaçati' nin en güzel özelligi, rüzgarin soldan, yani meltem olarak esmesi ve siddetli rüzgarda dahi düzenli dalgalarin olusmasidir. Akintinin da rüzgar ile ayni yönde olmasi sörf yapanlara kolaylik saglamaktadir. Alaçati meltem rüzgarina sahip bölgeler arasinda hiç süphesiz en güvenilir olanidir. Burada dört ayri rüzgar Ege'nin içlerine uzanan Çesme Yarimadasi'na ulasirlar. Meltem, Lodos, Poyraz ve Gerence rüzgarlari yil boyunca bölgeyi ziyaret eder.

NE YENiR

Çesme'de özellikle çipura, levrek, ahtapot ve midyeyi denemelisiniz. Çesme'ye özel incir reçeliyle sunulan "seker isi", kuru sikma, kaz budu, bademli süt ve kömürde sandviç "kumru" yu tatmalisiniz. Çesme'nin lezzetli kavunlari ve enginarlari tüm dünyaya ihraç edilmektedir. Çesme sarabi da oldukça meshurdur. 6000 yil önce ilk kez Çesme'de bulunan sakiz agaçlari görülmeye deger. Bu agaçlarin lezzetli aromasiyla sakiz reçeli ve essiz sakiz rakisi yapilir. Sakiz mutfaklarda kullaniminin yani sira ilaç ve boya üretiminde de kullanilir. Eski Yunan doktorlari, sakizdan, kuduza, yilan sokmalarina, mide rahatsizliklarina, bagirsak ve akciger hastaliklarina karsi çesitli ilaçlar yaparlardi. X. yüzyildan sonra, sakizin ünü, Sakiz Adasini asarak yayilmis ve dünyada meshur olmustur.